1. TILOS A KERTI ZÖLDHULLADÉK ÉS AVAR ÉGETÉSE
Az Országgyűlés módosította a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvényt, így 2021. január 1-jétől törlésre került az a rendelkezés, amely alapján az önkormányzatok rendeletben szabályozhatják az avarégetést, így általánossá vált a kerti zöldhulladék és avar égetési tilalom az egész országban. A koronavírus-veszélyhelyzet alatt ez a rendelkezés átmenetileg nem lépett hatályba, de a veszélyhelyzet lejártával a tilalom mostmár érvényes, az Önkormányzat környezetvédelmi rendeletéből is törlésre került a kerti hulladék és avar égetést szabályozó rendelkezés (a helyi hulladékgazdálkodásról szóló 2/2017 (II.28.) rendelet 20. §.)
A törvénymódosítás célja a levegő minőségének javítása, ezáltal a lakosság egészségének védelme, hiszen a levegőminőség alakulásában kiemelt szerepe van az avar és a kerti hulladék égetésének.
2. Mit kezdjünk a keletkező zöldhulladékkal?
Remek, környezetbarát megoldás: KOMPOSZTÁLÁS
Komposztálással csökken a környezetet terhelő hulladék mennyisége, felhasználásával kedvező hatásai miatt a kiskertekben termésnövekedés érhető el, illetve a hulladékgyűjtő edény is tehermentesül.
A házi komposztálás a kertes, családi házak tulajdonosainak biztosítja a szerves ún. zöldhulladékok (konyhai és kerti hulladék) természetes, szakszerű újrahasznosítását, vagyis komposzt formájában történő felhasználását.
Mit komposztálhatunk?
- Konyhai szerves hulladékok (nyers zöldség- és gyümölcsmaradékok, elvirágzott növények, kávézacc, kiforrázott tealevelek, fehérítetlen papírfilterek, tojáshéj)
- Háztartási hulladékok (papír tojástartó, papír zsebkendő, könnyen foszló papír törlőkendő, virágföld)
- Kerti hulladékok (állati trágyák, kaszálék, aprított nyesedék, fakéreg, gally, lenyírt fű, lehullott lomb /kivéve a nem komposztálhatók között felsoroltak!/, szőlőtörköly)
- Megjegyzés (A dió-, tölgy-, akác-, vadgesztenyelevél és a napraforgószár lassan (1,5-2 év alatt) bomlik le, ezért külön komposztálandó!)
Mit „nem szeret” a komposztáló?
- Kerti hulladékok (fertőzött növényi maradványok ,tarackos évelők gyökerei, kemény viaszos levelek (fenyő, fagyal), indás vagy futónövények szára, burgonyaszár, gyomok)
- Konyhai hulladékok (húsmaradékok, tejtermékek, zsír, csontok, főtt konyhai hulladék, egész kenyér)
- Háztartási hulladékok (cserép, üvegtörmelék, papír (kivéve a fentebb említetteket), műanyag hulladék (pohár, doboz, szemetes zacskó), fém konzervdoboz, kombinált üdítős és tejes doboz, vegyszeradalékos anyagok)
3. Házhoz menő zöldhulladék elszállítás a települési kommunális hulladék-szállító szervezésében
2022. Szeptember 02-i kezdéssel, havi 1x alkalommal, házhoz menő rendszerben a hulladékszállító a kommunális hulladékszállításra szerződött háztartásoktól elszállítja a nem komposztálható zöldhulladékot.
Kérjük, hogy az elszállítandó hulladékot a szállítást megelőző este, vagy szállítás napján reggel helyezzék ki az ingatlan előtti közterületre.
A hulladék kötegelése:
- zöld színű, biológiailag lebomló zöldhulladék-zsák: önkormányzatnál aláírás ellenében a szerződött háztartások átvehetik. Maximum 1 zsák rakható ki ezt pótolják vissza a gyűjtés napján, csak bio lebomló rendszeresített zsák használható. A zsák helyett használható a korábban kiosztott barna, zöldhulladék tároló edény (kuka) is.
- maximum 1 m3 kötegelt nyesedék rakható ki, ez nem lehet szúrós, kézi erővel könnyen mozgathatónak kell lennie, szóródó köteg nem lehet. Max 1 méter hosszú és 4-6 cm vastag nyesedéket tartalmazhat. A kötegbe nem rakható mezőgazdasági termelés nagy tömegű hulladéka (kukoricaszár, krumpli- vagy babszár).
Ömlesztett állapotban kérjük, ne rakjanak ki zöldhulladékot, mert nem kerül elszállításra.